Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej i Rola Policji


1 stycznia 2025 roku Polska obejmie po raz drugi prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co wiąże się z wieloma wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Kluczową rolę w realizacji priorytetów prezydencji odgrywa polska Policja, która będzie odpowiedzialna za zabezpieczenie międzynarodowych spotkań oraz wspieranie współpracy policyjnej na forum UE. Do czołowych zadań polskiej Policji będzie należało również aktywne uczestnictwo w grupach roboczych i kształtowanie polityki bezpieczeństwa w Europie.

Prezydencja w Radzie UE to rotacyjny system, w ramach którego państwa członkowskie co sześć miesięcy sprawują przewodnictwo. Polska, po zakończeniu prezydencji Węgier, wejdzie w skład triady prezydencji we współpracy z Danią i Cyprem. Rola Policji w tym procesie będzie obejmować przygotowania do około 200 spotkań, z udziałem blisko 40 tys. uczestników, w tym szefów rządów krajów członkowskich UE. Zapewnienie bezpieczeństwa i skutecznej współpracy w tym zakresie będzie kluczowym wyzwaniem dla polskich służb.

Funkcjonariusze polskiej Policji będą aktywnie uczestniczyć w pracach grup roboczych, które mają na celu tworzenie i procedowanie unijnych aktów prawnych oraz polityk dotyczących bezpieczeństwa. Dzięki zaangażowaniu w te działania, Polska ma szansę na wypracowanie korzystnych dla kraju stanowisk w obszarze legislacyjnym. Współpraca z różnymi agencjami unijnymi, takimi jak Europol i Cepol, również przyczyni się do podniesienia efektywności polskiej Policji w międzynarodowej wymianie informacji oraz zwalczaniu przestępczości.

Źródło: Policja Dąbrowa Górnicza


Oceń: Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej i Rola Policji

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:24


Zobacz Także