Pogoria II (Dąbrowa Górnicza)


Użytek ekologiczny „Pogoria II” zlokalizowany w Dąbrowie Górniczej został ustanowiony na podstawie uchwały Rady Miejskiej nr LVI/990/2002 z dnia 22 maja 2002 roku. Obszar ten rozciąga się pomiędzy jeziorami Pogoria I oraz Pogoria III, na południe od osady Piekło. Całkowity teren użytku obejmuje jezioro Pogoria II oraz przyległą część misy jeziornej, która wyróżnia się bogatymi trzcinowiskami i zaroślami wierzbowymi, a jego powierzchnia wynosi około 40 hektarów.

Cel ochrony tego obszaru wpisuje się w działania na rzecz zachowania cennych biocenoz nadwodnych oraz bagiennych, bogatych w różnorodność awifauny. Jest to zatem miejsce, które nie tylko pełni funkcję ekologiczną, ale także ​stanowi ważny element systemu ochrony przyrody w regionie.

Obszar Pogoria II, będący sztucznym zbiornikiem, powstał w wyniku zalania wyrobisk piaskowych. Można tutaj spotkać różnorodne zbiorowiska roślinne, takie jak szuwary, murawy, zarośla oraz lasy łęgowe. Ponadto, teren ten wyróżnia się znacznie bogatszym niż przeciętny potencjałem fauny. Obserwuje się tutaj 84 gatunki kręgowców, spośród których 52 gatunki podlegają całkowitej ochronie. W szczególności bogata jest awifauna tych zbiorników wodnych; można tu spotkać gatunki rzadkie w skali kraju, w tym bączka, kuliczka piskliwego, zimorodka oraz remiza, łozówkę i trzciniaka. Na terenie Pogoria II gniazduje także jedna z największych kolonii mew śmieszek w regionie, licząca około 200 par.

Najcenniejszym przyrodniczo fragmentem tego obszaru jest zarośnięta, płytka zatoka zlokalizowana w południowo-wschodniej części jeziora, gdzie obowiązuje całkowity zakaz wędkowania. Podejmowane są różnorodne działania, aby chronić również chronione lub rzadkie gatunki roślin i grzybów. Do nich należą między innymi:

  • grążel żółty,
  • kruszczyk błotny,
  • kruszyna pospolita,
  • mądziak malinowy (grzyb),
  • kruszczyk szerokolistny,
  • kruszczyk rdzawoczerwony.

Przypisy

  1. a b Użytek ekologiczny Pogoria II. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 27.10.2018 r.]
  2. a b Użytki ekologiczne. [w:] Strona internetowa miasta Dąbrowa Górnicza [on-line]. [dostęp 27.10.2018 r.]

Oceń: Pogoria II (Dąbrowa Górnicza)

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:7