Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów w Dąbrowie Górniczej


Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów, zlokalizowany na placu Wolności w Dąbrowie Górniczej, jest symbolem pamięci oraz oddania dla heroicznych działań, które kształtowały historię tego regionu. Odsłonięty 8 listopada 1970 roku, powstał według projektu znanego architekta Augustyna Dyrdy i od tamtego czasu wzbudzał zainteresowanie oraz emocje mieszkańców.

W chwili odsłonięcia jego pierwotny napis brzmiał: Bohaterom Czerwonych Sztandarów. Jednakże w 1990 roku, w kontekście zmian politycznych i społecznych, pojawiły się plany jego zniszczenia przez wysadzenie w powietrze. Na szczęście, mieszkańcy Dąbrowy Górniczej nie pozwolili na to. Zamiast tego, zadedykowali pomnik słynnemu muzykom, takim jak Jimi Hendrix i Kurt Cobain, malując na nim nowe napisy, które głosiły: Jimiemu Hendrixowi. Kurtowi Cobainowi. Make love not war. War is over. Wszystkim, których kochają wolność. Pomnik stał się w ten sposób miejscem wyrażania sprzeciwu wobec idei wojny i promowania pokoju.

Te nowe dedykacje trwały do 2006 roku, kiedy to miejskie władze zdecydowały się na umieszczenie nowej tablicy pamiątkowej z napisem: Bohaterom czerwonych sztandarów. Dąbrowiakom. Twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie. Uroczyste odsłonięcie tej tablicy miało miejsce 1 maja 2006 roku, a w tym samym czasie pomnik został gruntownie wyczyszczony i restauracji poddany. Jest on aktualnie widniejący w rejestrze Miejsc Pamięci Narodowej województwa śląskiego.

Warto zaznaczyć, że w 2012 roku, w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika, odsłonięto ławeczkę Jimiego Hendriksa, która również stała się atrakcją turystyczną i miejscem refleksji. Zdarzenia pod pomnikiem nie kończą się jednak na jego historii. W dniu 27 października 2018 roku, odbył się kolejny protest przeciwko ewentualnemu wyburzeniu pomnika, inicjowanemu przez Instytut Pamięci Narodowej. Mieszkańcy ponownie zjednoczyli się w obronie symbolu, malując cokół pomnika, który został owinięty charakterystycznym materiałem. W protestach wzięło udział kilkaset osób, co świadczy o silnym związku społeczności z tym miejscem.

Przypisy

  1. Piotr Sobierajski: Zagłębiacy bronili Pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów. Nikt im go nie zabierze!. [w:] naszemiasto.pl Będzin [on-line]. Polska Press, 27.10.2018 r. [dostęp 28.10.2018 r.]
  2. a b c Wybieramy wizytówkę Dąbrowy Górniczej. Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów. [w:] naszemiasto.pl Dąbrowa Górnicza [on-line]. [dostęp 15.05.2018 r.]
  3. a b Pomnik Jimiego Hendrixa. wiadomosci.onet.pl, 24.09.2012 r. [dostęp 25.05.2020 r.]
  4. Gminny program opieki nad zabytkami miasta Dąbrowa Górnicza na lata 2016-2019. Załącznik do Uchwały Nr XVII/380/2016 Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 18.05.2016 r. Jakub Danielski (oprac.). Dąbrowa Górnicza: 2015, s. 34.

Oceń: Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów w Dąbrowie Górniczej

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:12