Ratanice (Dąbrowa Górnicza)


Ratanice to północno-zachodnie osiedle mieszczące się w Dąbrowie Górniczej, które jest częścią jednej z najbardziej rozległych dzielnic tego miasta, zwanej Zielona-Pogoria. W skład tej dzielnicy wchodzą także struktury takie jak Marianki, Zielona-Korzeniec-Dziewiąty, Piekło oraz Łęknice.

Na obszarze Dzielnicy znajdują się znane i malownicze jeziora, w tym Pogoria II, Pogoria III, a także Zbiornik Kuźnica Warężyńska, który również znany jest pod nazwą Pogoria IV. Dodatkowo, w tej okolicy zlokalizowany jest Park Zielona, od którego to miejsca całe osiedle czerpie swoją nazwę.

Geografia

Ratanice, położone w odległości około 9 km na północ od Dąbrowy Górniczej, stanowią malowniczy obszar, który cieszy się zarówno atrakcyjną lokalizacją, jak i unikalnymi cechami geograficznymi. Od strony południowej sąsiadują z osiedlem Marianki, natomiast od wschodu graniczą z zbiornikiem wodnym Kuźnica Warężyńska. Z kolei na północy osiedle styka się z uroczym Lasem Ratanickim.

Jednym z naturalnych elementów krajobrazu Ratanic jest rzeka Czarna Przemsza oraz Potok Pagor, które przepływają przez tę okolicę w kierunku północ-południe. Cały obszar Ratanic zajmuje około 376 ha, gdzie przeważa zabudowa mieszkalna jednorodzinna oraz liczne tereny zielone, sprzyjające rekreacji i wypoczynkowi.

Historia

W latach 1867-1975 Ratanice stanowiły część powiatu będzińskiego, a ich przynależność terytorialna zmieniała się na przestrzeni lat. Początkowo Ratanice wchodziły w skład gminy oraz parafii Wojkowice Kościelne. Następnie, w okresie 1950-1954, należały do gminy Ząbkowice, a w latach 1955-1972 zostały przyłączone do gromady Sarnów.

Po rozwiązaniu gromady, na mocy 1 stycznia 1973 roku, Ratanice zostały przypisane do gminy Siewierz. Znaczącym wydarzeniem miało miejsce 15 marca 1984 roku, kiedy to wraz z sąsiadującymi Ratanicami, obszar ten został włączony do Dąbrowy Górniczej jako nowa dzielnica.

Na mocy uchwał przyjętych przez Radę Miejską 11 marca 2022 roku, w Dąbrowie Górniczej powołano 18 dzielnic, a Ratanice stały się częścią Dzielnicy Zielona-Pogoria.

Przypisy

  1. Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej BIP - Uchwały publikowane w Dzienniku Urzędowym (akty prawa miejscowego) 10538 / Dokument nr 137263 [online], www.bip.dabrowa-gornicza.pl, 11.03.2022 r. [dostęp 07.12.2022 r.]
  2. W.W. Oliwa W.W., Rozporządzenie Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej z dnia 3 marca 1984 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach: katowickim, kieleckim, legnickim, radomskim i wrocławskim, 03.03.1984 r.
  3. Dz.U. z 1984 r. nr 14, poz. 64

Oceń: Ratanice (Dąbrowa Górnicza)

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:12