Okradzionów


Okradzionów to interesująca dzielnica Dąbrowy Górniczej, zlokalizowana w wschodniej części miasta, pomiędzy Łęką a Kuźniczką Nową. Jest to obszar oddalony o 18 kilometrów od centrum Dąbrowy Górniczej, o łącznej powierzchni wynoszącej 1068 hektarów.

Jako jednostka administracyjna, Okradzionów został formalnie uznany za dzielnicę w 1977 roku, wcześniej należąc do gminy Łosień. Jednym z ważniejszych punktów na terenie Okradzionowa jest Parafia Wniebowzięcia NMP, która została utworzona w 1982 roku i przynależy do dekanatu sławkowskiego, co ma znaczenie dla lokalnej społeczności.

Historia

Okradzionów to miejscowość o bogatej historii, której pierwsze wzmianki datują się na XIII wiek. Wówczas wieś ta była częścią biskupstwa krakowskiego, znajdując się w powiecie proszowickim w obrębie województwa krakowskiego. W tym czasie stanowiła ona integralną część klucza sławkowskiego, podlegając zarządowi biskupów.

Władza biskupów krakowskich trwała aż do 1789 roku, gdy to sejm uchwalił ustawę o przejęciu dóbr ziemskich, co oznaczało, że te tereny przeszły na własność skarbu państwa. Od tego momentu Okradzionów miał kolejnych właścicieli. W XIX wieku folwark „Ustronie” był w rękach Łubieńskich, a później Przybylskich, którzy skupili się na działalności przemysłowej.

Rok 1836 był znaczący dla rozwoju przemysłu w Okradzionowie, kiedy to zbudowano dwa ogromne piece do wytopu surówki żelaza. Ich funkcjonowanie opierało się na przeróbce limonitu wydobywanego w pobliskich kopalniach odkrywkowych w Sławkowie. W 1872 roku Bogusław Przybylski, właściciel Zakładu Hutniczego, mógł pochwalić się nowoczesnym wyposażeniem, w tym dwoma piecami – jednym opalanym węglem drzewnym, a drugim koksem.

Okradzionów wzbogacił się także o dodatkowe urządzenia, w tym maszynę parową, dwa koła wodne, gisernię, aparat gazowy, piec szwejsowy, tokarkę oraz kuźnię. W okresie 1954–1972 wieś była siedzibą gromady Okradzionów, co dodatkowo wpłynęło na jej znaczenie w regionie.

Przypisy

  1. Kulej G.: Okradzionów w sławkowskim kluczu dóbr biskupów krakowskich [w] Sławków. Historia - Kultura - Ludzie. 1/2017 (2), Sławków 2017 r., s. 65-75.
  2. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008 r., s. 100.
  3. Z. Matuszczyk, w: F. Kiryk (red.), Dzieje Sławkowa, Kraków 2001 r., s. 283–284.
  4. Mapa w serwisie maps.google.com. maps.google.com. [dostęp 20.07.2010 r.]

Oceń: Okradzionów

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:11