Łosień to interesująca dzielnica Dąbrowy Górniczej, która zajmuje rozległy obszar o powierzchni 1139 ha. Położona jest w odległości około 13,9 km od centrum miasta, co sprawia, że jest łatwo dostępna dla mieszkańców oraz odwiedzających.
Historia Łosia sięga końca XVI wieku, kiedy to miejscowość stanowiła wieś biskupstwa krakowskiego, zlokalizowaną w powiecie proszowickim w województwie krakowskim. Warto zaznaczyć, że w latach 1954–1972 wieś była siedzibą władz gromady Łosień. Po reformie administracyjnej gmina Łosień została reaktywowana, przyczyniając się do dalszego rozwoju tej części Dąbrowy Górniczej.
Aktualnie, Łosień jest także siedzibą parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, co stanowi ważny element życia społeczności lokalnej.
Historia
Wioska Łosień, usytuowana na malowniczych wzgórzach olkusko-siewierskich, z wysokością sięgającą ponad 390 m n.p.m., jest najwyżej położonym miejscem w obrębie Dąbrowy Górniczej. Badania archeologiczne prowadzone w latach 1998-1999 dowiodły, że osada istniała już w XI wieku, kiedy to zajmowała się przetapianiem lokalnych rud ołowiu i srebra.
Od średniowiecza aż do końca epoki przedrozbiorowej, Łosień pozostawał w rękach biskupów krakowskich i był częścią klucza sławkowskiego. Miejscowość ta doświadczyła zniszczeń podczas najazdów tatarskich, jednak w XIV wieku została odbudowana na tzw. prawach magdeburskich. Właściciele sołectwa zmieniali się na przestrzeni lat: początkowo byli to dziedziczni Strychnowscy, a później Kmitowie z Grabowej.
W regionie już od samego początku rozwijało się górnictwo kruszcowe. W około 1550 roku funkcjonowała tu kopalnia znana pod nazwą „Kraków”, która znajdowała się w zarządzie sołtysa Joesa Strychnowskiego. Z kolei sama nazwa tej kopalni przyczyniła się do powstania przysiółka Kraków Łosieński, którego nazwa była znana jeszcze do 1939 roku.
Łosień był częścią obwodu olkuskiego w latach 1816-1842, a następnie, po reorganizacji, znalazł się w składzie powiatu olkuskiego (1842-1866). W latach 1867-1915 miejscowość tkwiła w gminie powiatu będzińskiego, natomiast od 1916 do 1919 roku była częścią gminy dąbrowskiej pod okupacją austro-węgierską. W tym okresie zyskała nieoficjalną niemiecką nazwę Lossenwald.
Od 1939 do 1975 roku Łosień znów należał do powiatu będzińskiego, gdzie uzyskał status gminy. Do gminy tej wchodziły: Łosień z przysiółkiem Kraków Łosieński, Kuźnica Błędowska oraz Błędów, Łęka, Kuźniczka Nowa, Łazy z przysiółkami Wypaleniska i Zagórki, Okradzionów z Rudami, Trzebyczka oraz Tuczna Baba z przysiółkami Smorz i Przymiarki.
W okresie powojennym zrealizowano budowę wodociągu z Łaz i Niegowonic, a także zbiornika wodnego dla Huty Katowice. W 1958 roku w Łośniu erygowano parafię pw. Krzyża Świętego. W latach 70. XX wieku powstała tutaj szkoła policyjna, która obecnie pełni rolę Ochotniczego Hufca Pracy. Ponadto, między Łośniem a Kazdębiem utworzono leśny pas zadrzewień ochronnych związanych z Hutą Katowice. Z dniem 27 maja 1975 roku Łosień został przyłączony do Ząbkowic, a dwa lata później stał się częścią Dąbrowy Górniczej.
Skarb archeologiczny
W dniu 13 lipca 2006 roku na terenie Łośnia miało miejsce niezwykłe odkrycie archeologiczne, które zostało nazwane „skarbem hutnika”. Znaleziono wówczas srebrne monety datowane na XI oraz, przede wszystkim, XII wiek. Oprócz monet, w ceramicznym naczyniu odkryto również spłaszczone bryłki srebra.
W kolejnych latach, w pobliżu miejsca tego znaleziska, kontynuowano poszukiwania, które przyniosły dodatkowe monet i bryłek srebra, wzbogacając w ten sposób odkryty skarb. Łącznie, zebrano 1124 monety, wśród których 1122 to denary związane z Władysławem Wygnańcem oraz Bolesławem Kędzierzawym.
Oprócz monet, odkryto także 180 bryłek srebra, które ważyły przeważnie od 2 do 8 gramów, chociaż zdarzały się również bryłki o wadze przekraczającej 30 gramów. Łączna waga wszystkich bryłek srebra szacowana jest na około 1,7 kilograma. Skarb ten jest obecnie eksponowany w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Przypisy
- Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008 r., s. 100.
- S. Rospond: Słownik etymologiczny miast i gmin PRL, Ossolineum 1984 r., s. 287.
- Mapa w serwisie maps.google.com. [dostęp 08.01.2009 r.]
- Informator turystyczny it-jura.pl. [dostęp 08.02.2009 r.]
- Rozmus, Tokaj
- Garbacz-Klempka i in.
- Rozmus i in.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Niepiekło (Dąbrowa Górnicza) | Piekło (Dąbrowa Górnicza) | Reden (Dąbrowa Górnicza) | Rudy (Dąbrowa Górnicza) | Sikorka (Dąbrowa Górnicza) | Strzemieszyce Małe | Trzebiesławice (Dąbrowa Górnicza) | Ujejsce | Tucznawa | Tworzeń | Łęknice | Łazy (Dąbrowa Górnicza) | Lipówka (Dąbrowa Górnicza) | Korzeniec (Dąbrowa Górnicza) | Błędów (Dąbrowa Górnicza) | Okradzionów | Gołonóg | Dziewiąty | Bugaj (Dąbrowa Górnicza) | Antoniów (Dąbrowa Górnicza)Oceń: Łosień (Dąbrowa Górnicza)