Trzebiesławice to urocza dzielnica zlokalizowana w północno-zachodniej części Dąbrowy Górniczej. Charakteryzuje się ona wiejsko-rolniczym charakterem, który sprawia, że jest to miejsce o unikalnym klimacie.
W tej okolicy dominuje natura, a jej rolniczy charakter przyciąga mieszkańców oraz odwiedzających. Warto poznać wszystkie atuty, jakie oferuje ta dzielnica oraz jej lokalne walory.
Geografia
Trzebiesławice to malownicza miejscowość, która znajduje się pomiędzy Ujejscem a Siewierzem. Położona jest w odległości 12,5 km na północny wschód od centrum Dąbrowy Górniczej. W tej urzekającej okolicy mieszka około 1 tys. osób, a całość zajmuje powierzchnię wynoszącą 1013,89 ha.
W granicach Trzebiesławic znajdują się również historyczne przysiółki, takie jak Glinianki oraz Gródki, które doskonale dopełniają lokalny krajobraz.
Parafia
Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych, do której przynależą mieszkańcy Trzebiesławic, została ustanowiona w 1986 roku. W ciągu dwunastu lat dobiegały końca prace budowlane nad kościołem, który znajduje się przy ulicy św. Stanisława Kostki, a jego ukończenie miało miejsce w 1998 roku.
Obecnie w parafii przebywa około 1 250 wiernych, co świadczy o znaczącej społeczności, która sprzyja wzajemnym relacjom oraz duchowemu rozwojowi.
Historia
Pierwsze dokumenty dotyczące tej miejscowości pochodzą z XII wieku. Wzmianki te wskazują na wieś, która była własnością rycerza o imieniu Trzebiesław lub Trzebiesza. W XV wieku, Trzebiesławice miały w swoich rękach takich właścicieli jak Mikołaj Mirzowski, który nosił herb Gryf, Marian Grabowski z herbu Przeginia oraz Paweł Spargalth, herb Wieniawa.
Około roku 1580, wieś przeszła w posiadanie biskupów krakowskich, co znacznie wpłynęło na jej późniejsze losy. W latach 1735–1782, współwłaścicielami tej miejscowości byli Niepiekłowie z herbu Rawicz, a także rodziny Świerczewskich oraz Olewińskich. W około 1783 roku, część wsi przeszła pod zarząd Wincentego Szymczykiewicza, który został nobilitowany przez biskupa krakowskiego Jerzego Poniatowskiego, pełniącego funkcję kancelarza kurii biskupiej w Krakowie.
W okresie międzywojennym XX wieku, Trzebiesławice były częścią gminy Wojkowice Kościelne. Po zakończeniu II wojny światowej, miejscowość przeszła przez szereg administracyjnych zmian: w latach 1945-1949 należała do gminy Wojkowice Kościelne, następnie w latach 1950-1954 była częścią gminy Ząbkowice, a w 1954 roku znalazła się w gromadzie Ujejsce (1954-1972). W późniejszych latach, między 1973-1975, znów przynależała do gminy Wojkowice Kościelne, a w latach 1975-1977 do miasta Ząbkowice. Od roku 1977 do 1992 roku była częścią gminy Siewierz.
Od 1 stycznia 1993 roku, Trzebiesławice uzyskały status dzielnicy Miasta Dąbrowa Górnicza.
Zabytki
W Trzebiesławicach, przy ul. Modrzewiowej, znajdują się interesujące zabytki, które świadczą o bogatej historii tego miejsca. Warto zwrócić uwagę na zabytkową kapliczkę, która datowana jest na XVII lub XVIII wiek, co podkreśla jej wartość kulturową. Dodatkowo, można dostrzec fragmenty starych murów, które również mają swoje znaczenie historyczne.
Obok tych elementów, w okolicy zachowały się także ślady przemysłowej eksploatacji rud cynku, co świadczy o rozwoju przemysłowym regionu w przeszłości.
Ulice
W Trzebiesławicach, w obrębie Dąbrowy Górniczej, można znaleźć szereg ulic, które nadają temu miejscu charakterystyczny aspekt urbanistyczny. Oto lista ulic, które się tam znajdują:
- dworska,
- gródki,
- modrzewiowa,
- strażacka,
- św. Stanisława Kostki,
- trzebiesławicka,
- uczniowska,
- zachodnia,
- złota.
Przypisy
- Dz.U. z 1992 r. nr 100, poz. 500
- Dz.U. z 1977 r. nr 3, poz. 15
- Dz.U. z 1975 r. nr 15, poz. 88
- Uchwała Nr XX/99/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 6 grudnia 1972 r. (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 20 grudnia 1972 r., Nr. 12, Poz. 103)
- Uchwała Nr 14/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie z dnia 5 października 1954 r. (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie z dnia 1 grudnia 1954 r., Nr. 10, Poz. 54)
- Podział administracyjny Rzeczypospolitej Polskiej: Praca zespołowa pod redakcją prof. Stanisława Srokowskiego. Warszawa: Biblioteka Samorządowca Nr 77, 1948
- Informator adresowy miast i gmin wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Instytut Wydawniczy Kolumna, 1948
- Podział administracyjny województwa śląsko-dąbrowskiego wraz ze skorowidzem gmin i gromad (stan z dnia 1 stycznia 1946) wydany przez Wydawnictwa Instytutu Śląskiego w 1947
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Ujejsce | Tucznawa | Tworzeń | Dąbrowa Górnicza Ratanice | Kostury | Kazdębie | Mydlice | Bielowizna | Wypaleniska (Dąbrowa Górnicza) | Łęka (Dąbrowa Górnicza) | Strzemieszyce Małe | Sikorka (Dąbrowa Górnicza) | Rudy (Dąbrowa Górnicza) | Reden (Dąbrowa Górnicza) | Piekło (Dąbrowa Górnicza) | Niepiekło (Dąbrowa Górnicza) | Łosień (Dąbrowa Górnicza) | Łęknice | Łazy (Dąbrowa Górnicza) | Lipówka (Dąbrowa Górnicza)Oceń: Trzebiesławice (Dąbrowa Górnicza)