Kazimierz Ochocki


Kazimierz Ochocki był wybitnym polskim filozofem, który przyszedł na świat w 1924 roku w Dąbrowie Górniczej. Jako profesor doktor habilitowany filozofii, zyskał uznanie jako marksista, co miało duży wpływ na jego prace i działalność akademicką.

Przez wiele lat służył również w Wojsku Polskim, osiągając stopień pułkownika. Jego życie zawodowe charakteryzowało się zaangażowaniem w rozwój myśli filozoficznej, a także dążeniem do zrozumienia i wdrażania idei marksistowskich w kontekście polskiej rzeczywistości.

Kazimierz Ochocki zmarł 29 marca 1983 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo intelektualne, które wciąż inspiruje badaczy i studentów filozofii w Polsce.

Życiorys

Kazimierz Ochocki był osobą o znacząco bogatym życiorysie. Pochodził z rodziny, w której kluczową postacią był jego ojciec, Wincenty. Rozpoczął swoją edukację na kierunku prawnym, kształcąc się na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie kontynuował studia z zakresu filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Kształcenia Kadr Naukowych, działającym przy Komitecie Centralnym PZPR. Po obronie doktoratu na UW, habilitował się w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Jako wykładowca, pełnił rolę dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych w Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego. Jego dorobek naukowy był imponujący, obejmujący ponad 70 prac, które znalazły swoje miejsce w polskich oraz międzynarodowych czasopismach specjalistycznych. Tematyka jego badań koncentrowała się na historii filozofii marksistowskiej, filozoficznych aspektach nauk wojskowych oraz aktualnych kontrowersjach ideologicznych w obrębie współczesnej filozofii.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że 10 października 1983 roku, gen. broni Florian Siwicki w imieniu Ministra Obrony Narodowej, nadał mu pośmiertne wyróżnienie, wpisując jego nazwisko do „Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich”. Życie osobiste Kazimierza było związane z Marią Reginą Ochocką, profesorką nauk medycznych, z domy Kurkiewicz, która zmarła w 2016 roku.

Po śmierci, Kazimierz Ochocki został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze H III, Rząd: 3, Grób: 34.

Najważniejsze publikacje

Teksty przedstawiane przez Kazimierza Ochockiego doskonale odzwierciedlają fundamentalne zasady leninowskiej „filozofii walki”, a jednocześnie stanowią istotny dokument dotyczący uprawiania filozofii oraz jej historii, zdefiniowanej przez ideologię. W jego dorobku szczególnie wyróżniają się następujące prace:

  • Spór o pojęcie materii w dziejach filozofii marksistowskiej (1960),
  • Podstawy ideologiczne wychowania Bundeswehry (1964),
  • Filozofia a nauki przyrodnicze w kontrowersjach marksistowskich lat 1908-1932 (1970),
  • Spory filozoficzne w radzieckiej literaturze lat 20. (1972),
  • Spory o pojęcie materii, tom 237 serii wydawniczej Omega (1972),
  • Wokół sporów o filozofię (1978),
  • Radzieckie spory filozoficzne (1984).

Warto także zwrócić uwagę na jego artykuł pt. Problemy etyki w radzieckich dyskusjach filozoficznych lat dwudziestych, opublikowany w czasopiśmie „Etyka”, gdzie można znaleźć interesujące analizy. Publikacja ta ukazała się w 1974 roku, a jej szczegóły to: 13, s. 133-149, DOI: 10.14394/etyka.280. [dostęp 2021-05-25].

Przypisy

  1. a b Marek Rembierz: Ochocki Kazimierz – historyk filozofii marksistowskiej. Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu. [dostęp 25.05.2021 r.]
  2. Miejsce pochówku. [dostęp 04.03.2019 r.]
  3. Rozkaz Nr 25/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 10.10.1983 r. w sprawie wyróżnienia wpisem do "Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich" (Dziennik Rozkazów MON z 1983 roku, poz. 63).
  4. Nekrologi warszawskie - baza nekrologów

Oceń: Kazimierz Ochocki

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:24