Mariusz Bogusław Kalaga, urodzony 19 grudnia 1959 roku w Dąbrowie Górniczej, to znany polski artysta, który zyskał uznanie jako wokalista zajmujący się muzyką pop oraz country.
Oprócz swojej kariery muzycznej, Mariusz jest także osobą aktywną w sferze publicznej, pełniąc funkcje w samorządzie. Jego wszechstronność zarówno na scenie, jak i w działaniach społecznych sprawiają, że jest postacią interesującą i znaczącą w polskiej kulturze.
Życiorys
Mariusz Kalaga jest artystą o bogatej karierze muzycznej i edukacyjnej. Ukończył Uniwersytet Śląski w Katowicach na kierunku fizyka z astronomią oraz Akademię Pedagogiczną w Krakowie, gdzie napisał pracę magisterską z akustyki. Dodatkowo zdobył wiedzę menadżerską na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz w Wyższej Szkole Biznesu, gdzie studiował zarządzanie zasobami ludzkimi.
Muzyczne powołanie ujawnił już w dzieciństwie. Debiutował w wieku pięciu lat w przedszkolu, a w wieku 14 lat był członkiem zespołu „Cordis Christi”, gdzie miał okazję występować w koncertach i spektaklach o tematyce religijnej. W drugiej połowie lat 70. XX wieku, uczęszczając do Technikum Budowlanego, założył kabaret „Agrafka” i śpiewał w zespołach jak „Buda Folk” i „Unisono”. Jego profesjonalna kariera muzyczna rozpoczęła się w 1980 roku, kiedy to zdobył główną nagrodę Złotego Gwoździa na Festiwalu Piosenki Studenckiej za autorską piosenkę „Monopolowy blues”.
W latach 80. i 90. był solistą w Zespole Pieśni i Tańca „Dąbrowiacy” oraz w Zespole Folklorystycznym „Siemianowice”. Występował również w różnych grupach muzycznych, takich jak Duo For You, Johnny Walker Band, a w latach 1994-1997 współpracował z zespołem Gang Marcela. W czerwcu 2000 roku wyruszył do Nashville, gdzie wziął udział w Festiwalu Muzyki Country Fan Fair oraz wystąpił dla Polonii w Chicago. Po powrocie do kraju w lipcu tego samego roku założył zespół Partners.
Mariusz brał udział w licznych festiwalach muzycznych zarówno w Polsce, jak i za granicą, w krajach takich jak: Włochy, Francja, Algieria, Jugosławia, Turcja, Niemcy, Hiszpania oraz USA. W 2000 roku jego recital „Od Orbisona do Nelsona” był transmitowany na żywo przez TVP2, co znacznie zwiększyło jego popularność. Udzielał się również w programach telewizyjnych, takich jak „Gala Piosenki Biesiadnej” czy „Imiennik Dwójki” – Zbigniewa Górnego oraz „Muzyczna Kuchnia” i „Lista Śląskich Szlagierów”.
W latach 2006–2010 pełnił funkcję radnego w Radzie Miasta Dąbrowy Górniczej oraz przewodniczącego Komisji Kultury. W kadencji 2010-2014 zasiadał na stanowisku Przewodniczącego Komisji Kultury Związku Miast Polskich. W 2011 roku brał udział w wyborach do Senatu, zajmując piątą lokatę spośród ośmiu kandydatów z poparciem 5,09% głosów. Na Pikniku Country w Mrągowie otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym tytuł „Honorowego Kowboja Miasta Mrągowa” w 2013 roku oraz nagrodę „Mrągowiusza” w 2018 roku.
W 2001 roku zdobył nagrodę „Płyta Roku” w kategorii country po polsku, a rok później otrzymał tytuł „Wokalisty Roku”. W czerwcu 2012 roku został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego twórczość obejmuje różnorodne gatunki muzyczne, w tym standardy taneczne oraz piosenki z gatunku tex-mex, a w jego repertuarze znajdują się takie utwory jak „Jedna z gwiazd”, „Nie zapomnę tamtej nocy” i wiele innych.
Mariusz Kalaga jest również organizatorem i producentem wielu imprez muzycznych, takich jak „Chlebem i solą raz na ludowo” oraz „Karnawałowy Koktajl Muzyczny”. Przez 19 lat pełnił rolę organizatora Międzynarodowego Pikniku Country w Dąbrowie Górniczej, występując zarówno solowo, jak i z zespołem.
Osobisty wymiar życia artysty wiąże się z bliską przyjaźnią z Krzysztofem Krawczykiem, z którym wspólnie wykonał utwór „Gdy nam śpiewał Elvis Presley” podczas koncertu w Dąbrowie Górniczej. Mariusz jest żonaty z Bogusławą, która zajmuje się również jego sprawami menedżerskimi. Para posiada trzech synów.
Dyskografia
Artysta Mariusz Kalaga ma na swoim koncie bogaty dorobek muzyczny, który obejmuje wiele płyt oraz albumów. Oto przegląd jego dyskografii:
- Gdy nam śpiewał Roy Orbison (1993),
- Piosenki dla zakochanych – Na lato! (CD, Eska, SCD 024, 1994),
- Nastrój świąt (1997),
- Bieszczady…, czyli country na swojska nutę (1997),
- Pierwszy promień (1997),
- Mój los (2000),
- Kolędy i pastorałki (2005),
- Zapamiętaj mój numer telefonu (2006),
- Co tu jest grane? (2008),
- Pół na pół (2009),
- Wracam (2011),
- Na Bis! (2012),
- Tych kilka dróg (2013),
- Ja wiem w kogo ja wierzę (2014),
- DVD Muzyczny Koktajl Przebojów (2014),
- TAK i tak (2015),
- DVD Benefis 30 lecia pracy artystycznej (2015),
- Muzyczny Koktajl cz. 1 „Dopóki jest nadzieja” (2017),
- Muzyczny Koktajl cz. 2 „Żyję tym, co mam” (2017),
- Muzyczny Koktajl cz. 3 „Kiedy mi w duszy gra” (2018),
- Ale kocham je wszystkie (2020).
Nagrody i wyróżnienia
Mariusz Kalaga to artysta, którego kariera jest przepełniona licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Poniżej przedstawiamy kluczowe osiągnięcia jeszcze w latach 80. oraz 2000.:
- 1980 – zdobycie nagrody Złotego Gwoździa na Festiwalu Piosenki Studenckiej,
- 1999 – przyznanie nagrody Grand Prix Burmistrza Gminy Wisła Wiślaczek,
- 2000 – otrzymanie nagrody Giganci Country na Festiwalu Muzyki Country w Mrągowie,
- 2001 – wyróżnienie Płyta Roku za solowy album Mój los w plebiscycie Dyliżanse,
- 2002 – nagroda Wokalista Roku w plebiscycie Dyliżanse,
- 2002 – otrzymanie nagrody Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej za promocję kultury w mieście,
- 2006 – nagroda Prezydenta Miasta Piekary Śląskie oraz sponsoring w Konkursie Piękne Głosy Radia Piekary,
- 2012 – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla kultury polskiej,
- 2014 – nagroda Super Dąbrowianin roku,
- 2017 – nagroda w kategorii Złota Nuta w telewizji TVS,
- 2017 – zajęcie I miejsca w plebiscycie Artysta wakacji – Radio Silesia 96,2 FM.
Przypisy
- Mariusz Kalaga [żona, dzieci, rodzina, ciekawostki] - Życiorys [online] [dostęp 23.03.2023 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2011. [dostęp 27.06.2020 r.]
- BIP – oświadczenie majątkowe. [dostęp 07.02.2010 r.]
- Kalaga śpiewa z Krawczykiem.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Ryszard Trzcionka | Stanisław Kołodziej (działacz komunistyczny) | Maria Potępa | Marek Lipczyk | Antoni Lipski (działacz komunistyczny) | Ludwik Lipski | Kazimierz Dróżdż | Antoni Konrad | Władysław Klamra | Krzysztof Laga | Jacek Kościelniak | Zdzisław Legomski | Henryk Glass | Arkadiusz Grabowski | Zdzisław Fiuk | Paweł Łanucha | Agnieszka Pasternak | Kazimierz Milner | Jerzy Sułek | Beata Małecka-LiberaOceń: Mariusz Kalaga