Antoni Lipski (działacz komunistyczny)


Antoni Lipski, znany pod wieloma pseudonimami, takimi jak „Stary”, „Inocenty”, „Zdzich”, „Teodor”, „Onufry”, „Z. Topolski”, „Nowowiejski” oraz „A. P. Starewicz”, przyszedł na świat 12 czerwca 1904 roku w Dąbrowie Górniczej. Swoje życie zakończył 28 sierpnia 1938 roku, odgrywając istotną rolę jako działacz komunistyczny.

Jego działalność polityczna była dla wielu inspiracją i przedmiotem analizy, gdyż Lipski aktywnie angażował się w ruchy związane z ideologią komunistyczną. Czas jego życia przypadał na okres intensywnych przemian społecznych i politycznych, co miało wpływ na jego poglądy oraz działania.

Życiorys

Urodził się jako syn Teodora, górnika, oraz Franciszki z Rzepkiewiczów. Miał braci, którzy również byli zaangażowani w działalność komunistyczną, a byli nimi Leon oraz Ludwik. W 1924 roku, po zdaniu eksternistycznie matury, rozpoczął studia w Wolnej Wszechnicy w Warszawie. Częścią jego młodzieńczej działalności była przynależność do organizacji „Sokół”, jednak pod wpływem propagandy komunistycznej postanowił z niej zrezygnować.

W 1921 roku wstąpił do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski (KPRP). Był członkiem egzekutywy Komitetu Okręgowego Związku Młodzieży Komunistycznej (ZMK) w Zagłębiu Dąbrowskim oraz Komitetu Obwodowego Komunistycznej Partii Polski (KPP). Pełnił funkcję sekretarza Komitetu Warszawskiego ZMK, a później kierownika wydziału wojskowego, a także sekretarza KO ZMK w Zagłębiu. Jako kierownik Sekretariatu Komitetu Centralnego ZMK, aktywnie działał w różnych projektach. Był również przedstawicielem KC ZMK przy Komitecie Wykonawczym Komunistycznej Międzynarodówki Młodzieży (KMM), gdzie ostatecznie został członkiem.

W wyniku jego zaangażowania w działalność komunistyczną, wielokrotnie doświadczał represji – aresztowywany i więziony. Brał udział w pracach Komisji Bałkańskiej oraz Wojskowej, współtworząc programy mające na celu angażowanie młodzieży w walkę z militaryzacją oraz antykomunistyczną agitacją w krajach kapitalistycznych. Był obecny na II Zjeździe Komunistycznego Związku Młodzieży Polski (KZMP) w 1930 roku w Johannsdorf w Saksonii, reprezentując KC KZMP przy KW KMM.

Na tym samym zjeździe, reprezentując także KC KZMP, został wybrany do Komitetu Centralnego KPP, biorąc udział w V Zjeździe KPP tego samego roku oraz w VI Zjeździe KPP w październiku 1932 roku. W 1931 roku uczestniczył w XI Plenum Komitetu Wykonawczego Kominternu. Jako członek Sekretariatu krajowego KPP miał okazję uczestniczyć w VII Kongresie Kominternu w Moskwie, który odbył się od 20 lipca do 25 sierpnia 1935 roku. W latach 1936–1937 pełnił funkcję kierownika Sekretariatu Krajowego KC KPP.

W sierpniu 1937 roku, podczas wielkiej czystki, został odwołany z kraju do Pragi, gdzie znajdowała się baza Kominternu. W grudniu tego samego roku udał się do Paryża, a następnie na wezwanie Kominternu do Moskwy, gdzie na początku 1938 roku został aresztowany przez NKWD i stracony pod zarzutem zdrady. W 1956 roku pośmiertnie przywrócono mu dobre imię.

Był w związku małżeńskim z Heleną Frenkiel-Kamińską, z którą miał syna Franciszka Kamińskiego, urodzonego w 1930 roku, który został elektronikiem. Jego pamięć jest uhonorowana poprzez symboliczne pochowanie na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, w kwaterze BII28-13-16. W marcu 1959 roku jedno z osiedli w Gołonogu zostało nazwane jego imieniem.


Oceń: Antoni Lipski (działacz komunistyczny)

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:8