Alicja Bombicka, z domu Maciejewska, urodziła się 20 września 1910 roku w Dąbrowie, a zmarła 30 stycznia 2009 roku w Poznaniu. Była nie tylko przyrodnikiem, ale także bohaterem II Wojny Światowej, gdzie wniosła znaczący wkład w organizację tajnego nauczania. Jej działalność na wschodzie Generalnej Guberni miała na celu zachowanie edukacji młodzieży w trudnych czasach, stanowiąc formę oporu oraz społecznej samoobrony.
Alicja działała w sposób zorganizowany, zajmując się szczególnie kształtowaniem poziomu wiedzy oraz patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Jej praca miała na celu przeciwdziałanie demoralizacji, a także utrzymanie ciągłości oświaty w niepewnych czasach. Przez cztery dekady była aktywnym nauczycielem, po wojnie skupiając się głównie na pracy z młodzieżą „specjalnej troski”.
W okresie powojennym, Alicja stała się ważnym działaczem oświatowym oraz jednym z „budowniczych” najnowocześniejszej szkoły zawodowej specjalnej w Polsce. Ta placówka znajdowała się w Poznaniu przy ulicy Żniwnej, w rejonie Cytadeli.
Życiorys
Alicja Bombicka była córką Zofii i Romana Maciejewskich, którzy mieszkali w Baborowie. Jej ojciec, Roman Maciejewski, był w 1939 roku ostatnim kierownikiem wiejskiej szkoły w Baborowie, usytuowanej w pobliżu Szamotuł. Warto zaznaczyć, że rodzina Maciejowskich zmieniła nazwisko po powstaniu styczniowym, by uniknąć represji ze strony zaborców. Roman, pasjonat ochrony przyrody, z zamiłowaniem zajmował się pszczelarstwem. Z kolei Zofia aktywnie propagowała czytelnictwo wśród mieszkańców regionu.
Po zajęciu szkoły przez Wehrmacht, rodzina została wykwaterowana do Śmiłowa, gdzie mieszkała aż do śmierci Romana. W lokalnym środowisku zapamiętano go jako zasłużonego nauczyciela emeryta, pszczelarza oraz entuzjastę ochrony zagrożonych gatunków flory w trudnych czasach pojałtańskiej Polski Ludowej. Roman Maciejewski zyskał również miano „Przodownika Ochrony Przyrody”.
Alicja zdobyła wykształcenie w Państwowej Szkole Ogrodnictwa w Poznaniu, a później przez ponad 40 lat uczyła młodzież z tzw. „specjalnej troski”, skupiając się na osobach z niepełnosprawnością intelektualną. Jej praca polegała na wsparciu młodzieży z obniżonym poziomem rozwoju intelektualnego oraz wspomaganiu ich w zakresie adaptacyjnych zachowań.
W latach 1940–1945, razem z mężem Leonardem, była odpowiedzialna za organizację tajnych kompletów na poziomie szkoły średniej w Żeliszewie Podkościelnym. Po wojnie, w roku 1945, para powróciła do Wolsztyna. Mąż Alicji podjął pracę jako inspektor szkolny, a ona objęła stanowisko dyrektora Żeńskiej Szkoły Rolniczej w Wolsztynie.
Kiedy w 1948 roku mąż odmówił przynależności do PZPR, został przeniesiony do Poznania na stanowisko wizytatora w kuratorium oświaty. Alicja zdecydowała się wówczas na stałe związać z edukacją specjalną w Poznaniu. Była także pomysłodawczynią upamiętnienia Dzieci Czerwca 1956 poprzez postawienie pomnika przy ul. Młyńskiej 3. W 1962 roku, wspólnie z mężem, doprowadziła do realizacji budowy nowoczesnej szkoły zawodowej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Poznaniu.
Alicja Bombicka została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co potwierdza jej wkład w rozwój edukacji oraz działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Przypisy
- Wg informacji zawartej w kronice szkoły: „A stało się to pośrednio za przyczyną nauczycielki tej szkoły kol. Alicji Bombickiej, której mąż był dyrektorem Zarządu Inwestycji Szkolnych w Poznaniu. Dyrektor Leonard Bombicki po zapoznaniu się z trudnościami, zlecił przygotowanie dokumentacji wstępnej i dopiero w fazie projektowania przekazał inwestycję miastu. Bez cichej i dużej pomocy kol. Alicji Bombickiej i Jej męża nie wiadomo jak potoczyłyby się losy budowy naszej szkoły. Szkołę oddano młodzieży dokładnie 22.09.1962 r. piękną i okazałą. Szkoła w nowym budynku przy ul. Za Cytadelą/ Żniwna otrzymała imię Janusza Korczaka”. Patrz: Historia Szkoły, 60-lecie
- a b Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18.09.2009 r. o nadaniu odznaczeń, poz. 30
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Stanisław Arnold | Tadeusz Przedecki | Wacław Zembal | Bolesław Świętochowski | Wiesław Woliński | Krystyna Grabowska | Jerzy Ziomek | Jadwiga Kobendzina | Karol Adamiecki | January Bień | Janusz Teczke | Zbigniew Chłap | Bogdan Roman Nawroczyński | Egon VielroseOceń: Alicja Bombicka