Tadeusz Przedecki, urodzony 15 listopada 1928 roku w Dąbrowie Górniczej, to wybitna postać polskiej inżynierii. Jako profesor doktor habilitowany w dziedzinie inżynierii, Tadeusz Przedecki pełnił znaczącą rolę w edukacji i rozwijaniu przyszłych pokoleń inżynierów. W latach 1975-1979 był dziekanem wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, gdzie wpływał na kierunki kształcenia oraz rozwój kadry akademickiej.
Jego działalność naukowa oraz dydaktyczna są przykładem pasji i zaangażowania w rozwój branży budowlanej w Polsce.
Życiorys
W okresie II wojny światowej, pomiędzy latami 1942 a 1945, Tadeusz Przedecki związał swoją karierę z urzędami. Pracował w miejskim wydziale mierniczym, zwanym po niemiecku Vermessungsamt. Po zakończeniu nauki w gimnazjum, kontynuował kształcenie w liceum Państwowej Szkoły Budownictwa w Bytomiu. W 1949 roku uzyskał dyplom jako technik budowlany, co otworzyło mu drogę do kariery zawodowej.
W tym samym roku przeniósł się do Łodzi, gdzie podjął pracę w Łódzkim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego. Jego umiejętności i zaangażowanie szybko przyniosły efekty – Tadeusz stał się samodzielnym projektantem. W trakcie swojej pracy zrealizował szereg istotnych projektów, między innymi hale produkcyjne dla Fabryki Cewek Przędzalniczych, a także Fabrykę Maszyn Lniarskich z siedzibą w Kamiennej Górze. Wśród jego osiągnięć należy wymienić także rozbudowę Kutnowskich Zakładów Farmaceutycznych oraz budowę silosów prażalni rud w Sabinowie, niedaleko Częstochowy. Dodatkowo, zaprojektował wytwórnię żużlobloków w Warszawie, Krakowie oraz przy Hucie Częstochowa.
W latach 1950–1954 Tadeusz przystąpił do Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej. Ukończył ją z powodzeniem broniąc dyplom inżynierski, a jego projekt dotyczył rozbudowy stacji „Trafo” w Janowie, która obejmowała suwnicę o udźwigu 75 ton oraz wyciąg o pojemności 125 ton. W 1960 roku zdobył tytuł magistra na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej. W tym samym czasie rozszerzył swoje wykształcenie o dwusemestralne studia podyplomowe na AGH, które koncentrowały się na zastosowaniach metod izotopowych w technice budowlanej.
W latach 1962 do 1967 pisz swoje prace doktorską, której obrona miała miejsce w styczniu 1968 roku na Politechnice Gdańskiej. Po awansie w 1970 roku na kierownika Zespołu Geotechniki w Instytucie Inżynierii Komunalnej, w 1971 roku uzyskał tytuł docenta. W okresie 1971–1975 pełnił rolę prodziekana, a w latach 1975–1979 był dziekanem Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. W 1973 roku uczestniczył w stażu na Uniwersytecie Strathclyde, co przyczyniło się do wzbogacenia jego wiedzy praktycznej.
W 1982 roku objął stanowisko dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej i Sanitarnej, a osiem lat później kierowniczył Katedrze Geotechniki i Budowli Inżynierskich. Ostatecznie w 1994 przeszedł na zasłużoną emeryturę, po dziesięcioleciach aktywnej pracy akademickiej.
Tadeusz Przedecki od 1972 roku jest członkiem Sekcji Mechaniki Gruntów i Fundamentowania Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk (PAN). Ponadto, aktywnie uczestniczy w Oddziale Polskiego Komitetu Geotechniki (PKG) w Łodzi. W 1982 roku zainicjował działalność Akademickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w której nadal pełni rolę członka zarządu. Jako autor strudiw naukowych, napisał kilkadziesiąt prac dotyczących fundamentowania obiektów, współtworzył podręcznik „Mechanika gruntów” i ma na koncie około 50 artykułów naukowych.
Odznaczenia
- Srebrny Krzyż Zasługi (1956),
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Złota Odznaka Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych,
- Brązowa Górska Odznaka Turystyczna PTTK,
- Srebrna Górska Odznaka Turystyczna PTTK,
- Złota Górska Odznaka Turystyczna PTTK.
Przypisy
- a b c d e Doc. dr inż. Tadeusz Przedecki [online], Polski Komitet Geotechniki [dostęp 21.09.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wacław Zembal | Bolesław Świętochowski | Wiesław Woliński | Krystyna Grabowska | Jerzy Ziomek | Jadwiga Kobendzina | Karol Adamiecki | January Bień | Egon Vielrose | Bogdan Roman Nawroczyński | Stanisław Arnold | Alicja Bombicka | Janusz Teczke | Zbigniew ChłapOceń: Tadeusz Przedecki