Michał Spisak


Michał Spisak, urodzony 14 września 1914 roku w Dąbrowie Górniczej, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej muzyki. Zmarł 28 stycznia 1965 roku w Paryżu, pozostawiając po sobie bogaty dorobek kompozytorski.

Był to polski kompozytor, który zyskał uznanie głównie dzięki swoim utworom instrumentalnym. Jego twórczość często kojarzona jest z neoklasycyzmem, stylem, który łączy tradycje klasyczne z nowoczesnymi środkami wyrazu.

Życiorys

Od najmłodszych lat Michał Spisak zmagał się z trudnościami wynikającymi z choroby Heinego-Medina, która na stałe wpłynęła na jego życie, powodując kalectwo. Swoje pierwsze lekcje gry na skrzypcach odbywał w rodzinnych stronach, ale formalną edukację rozpoczął w poważnej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Warszawie. Wyjazd do stolicy niósł ze sobą także osobistą zmianę, ponieważ jego ojciec zmagał się z problemami alkoholowymi, co sprawiło, że matka postanowiła zapewnić synowi lepsze warunki do dorastania.

O wczesnym etapie jego edukacji wiadomo niewiele, jednak z całą pewnością można stwierdzić, że muzyka była dla niego ogromną pasją. W wieku szesnastu lat wrócił do swoich rodzinnych stron, by w 1930 roku zainaugurować studia w Śląskim Konserwatorium Muzycznym w Katowicach, gdzie uczył się zarówno w zakresie kompozycji, jak i gry na skrzypcach. W trakcie tych studiów zdobył miano utalentowanego skrzypka, wykonując nawet skomplikowane dzieła, jak na przykład utwory Mity autorstwa Karola Szymanowskiego. Oprócz tego zdolny student nie był w pełni usatysfakcjonowany z nauki kompozycji u Aleksandra Brachockiego, dzięki czemu postanowił podjąć dodatkowe lekcje z Kazimierzem Sikorskim, z którym regularnie odwiedzał Warszawę. Po ukończeniu Konserwatorium z wyróżnieniem, Spisak otrzymał stypendium od Śląskiego Towarzystwa Muzycznego na dalszą naukę w Paryżu. To doświadczenie miało znaczący wpływ na jego przyszłe życie towarzyskie oraz zawodowe, a Francja stała się dla niego drugą ojczyzną, w której zasiadł na stałe.

Emigracja

Po wybuchu II wojny światowej Michał Spisak został zmuszony do przenosin, ostatecznie osiedlając się w 1940 roku w Grenoble, a później w Voiron – małym miasteczku w południowej Francji. Już przed wojną aktywnie uczestniczył w działalności Stowarzyszenia Młodych Muzyków Polaków w Paryżu, obejmując jego wiceprezesurę w 1939 roku, a następnie w 1950 roku przejmując rolę prezesa. Po zakończeniu wojny i powrocie do Paryża, w 1955 roku ożenił się z Francuzką Andrée Thibault, która stała się dla niego nieocenionym wsparciem w trudnych chwilach. Na emigracji Spisak skoncentrował swoje wysiłki na popularyzacji polskiej muzyki we Francji, organizując koncerty oraz uczestnicząc w dyskusjach poświęconych polskiej kulturze muzycznej.

Utrzymywał bliskie relacje z Polską, w 1947 roku zostając członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a także regularnie korespondował z wieloma przyjaciółmi, w tym z Grażyną Bacewicz, Stefanem Jarocińskim oraz Eugenią Umińską. Jego utwory były publikowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a od 1956 roku regularnie odwiedzał „Warszawską Jesień”, co również świadczy o jego silnej więzi z krajem. Pomimo trudności politycznych, Michał Spisak nigdy nie zrezygnował z utrzymywania kontaktów z Polską. Po jego śmierci został pochowany na Cmentarzu Montmartre, a w 2011 roku pośmiertnie przyznano mu tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Dąbrowy Górniczej”.

Twórczość

„Michał Spisak rozpoczął swoją muzyczną podróż w renomowanym Konserwatorium Paryskim, gdzie miał szczęście uczyć się pod czujnym okiem wyjątkowej pedagog – Nadii Boulanger. To właśnie ona dostrzegła talent młodego kompozytora i zaszczepiła w nim pasję do twórczości Igora Strawińskiego, szczególnie z okresu sprzed dodekafonii. Studia pod jej kierunkiem oraz czas spędzony we Francji znacząco wpłynęły na jego rozwój muzyczny i styl kompozytorski.

W swojej karierze Spisak wyróżniał się jako jeden z głównych reprezentantów neoklasycyzmu w polskiej muzyce. Niestety, od połowy lat 50. artysta zmagał się z problemami zdrowotnymi, które często odbierały mu możliwość pracy twórczej. Pomimo rosnącego uznania w Polsce oraz w Europie, Michał borykał się także z poważnymi trudnościami finansowymi, co negatywnie wpłynęło na jego stan psychiczny.

Od początku lat 60. praktycznie zaniechał komponowania, a jego ostatnia twórcza inicjatywa miała miejsce w 1964 roku podczas „Warszawskiej Jesieni”. Muzyczna scena nie zapomniała o Spisaku, a pamięć o nim podtrzymano poprzez różnorodne inicjatywy. W 2005 roku, w 40. rocznicę jego śmierci, zorganizowano festiwal w Dąbrowie Górniczej, a rok później odbył się I Ogólnopolski Konkurs Muzyczny jego imienia. Obecnie, w 2007 roku, konkurs ten zyskał prestiż i stał się Międzynarodowym konkursem muzycznym, honorującym Michała Spisaka.

Jego twórczość znalazła swoje odbicie nie tylko na polskim rynku, ale również była publikowana w takich krajach jak Francja, Wielka Brytania oraz Austria. Dziś utwory Spisaka są dostępne dzięki wydawnictwu Euterpe, które kontynuuje promowanie jego muzyki.

Kompozycje

W twórczości Michała Spisaka odnajdujemy wiele interesujących kompozycji, które świadczą o jego talentach jako kompozytora. Poniżej przedstawiamy zestawienie niektórych z jego dzieł, które ukazują różnorodność jego stylu oraz epokę, w której tworzył.

Nazwa utworuRok powstaniaWydawnictwo
Utwory solo
Humoreska fortepianowa1943Euterpe
Suita na fortepian lub klawesyn1943Euterpe
___
Muzyka kameralna
Dwa kaprysy na skrzypce oraz fortepian1937_
Kwartet z obojem, dwoma klarinetami i fagotem1938_
Koncert na dwa fortepiany1942_
Sonatina na obój, klarnet oraz fagot1946Euterpe
Sonata na skrzypce i fortepian1946_
Kwintet na flet, obój, klarnet, róg i fagot1948Euterpe
Duetto concertante na altówkę i fagot1949Ricordi Paris
Muzyka lekka nr 2 – Suita dla dwóch skrzypiec, wiolonczeli, kontrabasu oraz fortepianu1951_
Kwartet smyczkowy1953_
Suita dla dwóch skrzypiec1958_
Suita dla dwóch altówek (transkrypcja Suity dla dwóch skrzypiec)1959_
Improvvisazione na skrzypce oraz fortepian1962Euterpe
___
Utwory orkiestrowe
Serenada dla orkiestry1939Universal
Concertino na orkiestrę smyczkową1942Euterpe
Aubade dla małej orkiestry1942Euterpe
Toccata dla orkiestry1942Euterpe
Allegro de Voiron dla orkiestry1943-1957Euterpe
Suita dla orkiestry smyczkowej1945Euterpe
Symfonia koncertująca nr 11947Euterpe
Trzy miniatury dla małej orkiestry1949Euterpe
Etiudy dla orkiestry smyczkowej1950_
Etiudy dla zespołów skrzypcowych1951_
Muzyka lekka nr 1 – Divertimento dla orkiestry1950Euterpe
Symfonia koncertująca nr 2 dla orkiestry1956Euterpe
Concerto giocoso na orkiestrę kameralną1957Alphonse Leduc
___
Utwory solo z towarzyszeniem orkiestry
Concertino na klarnet oraz orkiestrę1941Euterpe
Koncert na fagot i orkiestrę1944Ricordi Paris
Koncert na fortepian oraz orkiestrę1947Euterpe
Divertimento na dwa fortepiany i orkiestrę1948Euterpe
Sonata na skrzypce oraz orkiestrę1950Euterpe
Concertino na puzon i orkiestrę1951Alphonse Leduc
Andante i Allegro na skrzypce oraz orkiestrę smyczkową1954Euterpe
___
Utwory wokalne
Msza na Boże Narodzenie dla chóru a cappella1953_
Pędrek wyrzutek – kantata na sopran chłopięcy, bas, recytatora, chór chłopięcy oraz mieszany1962_
___
Utwory wokalno-instrumentalne
Dwa psalmy na chór mieszany i orkiestrę1938_
Hymn na chór mieszany oraz orkiestrę1947_
Trzy preludia dla sopranu i fletu1953Euterpe
Hymn Olimpijski na chór mieszany oraz orkiestrę1955Ricordi Paris

Nagrody

Michał Spisak to wybitny kompozytor, który zdobył liczne wyróżnienia na arenie międzynarodowej. W 1953 roku uzyskał Premier Grand Prix na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Jego nagradzana kompozycja, Serenada na orkiestrę, powstała już w 1939 roku.

Kolejnym znaczącym osiągnięciem Spisaka była pierwsza nagroda w 1957 roku, przyznana za Concerto giocoso na orkiestrę kameralną. Warto również wspomnieć o jego sukcesie w 1955 roku, kiedy to zdobył nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski. Jego utwór, Hymne Olimpique, został wybrany spośród 392 zgłoszonych partytur i miał zaszczyt być wykonany podczas ceremonii otwarcia VII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Cortina d’Ampezzo oraz na Igrzyskach XVI Olimpiady w Melbourne w 1956 roku.

W 1964 roku otrzymał prestiżową nagrodę przyznaną przez Związek Kompozytorów Polskich za całokształt swojej twórczości, co potwierdza jego wyjątk pozycję w polskiej muzyce.

Przypisy

  1. Michał Spisak – najbardziej polski wśród paryskich neoklasyków [online], PolskieRadio.pl [dostęp 19.03.2020 r.]
  2. Życiorys – Michał Spisak [online] [dostęp 19.03.2020 r.]
  3. „Cierpienie było niejako wpisane w jego życie” – wspominał Spisaka Lutosławski, mając na myśli nie tylko chorobę z dzieciństwa, ale też dręczące kompozytora problemy zdrowotne czy znaczącą utratę wzroku pod koniec życia. http://web.archive.org/web/20200319192743/https://kultura.onet.pl/muzyka/wywiady-i-artykuly/michal-spisak-prostota-piekno-przyjemnosc/rnvshw3
  4. Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Historia. www.spisak.idabrowa.pl, 17.09.2014 r. [dostęp 29.10.2015 r.]
  5. a b Michał Spisak – neoklasyk w polskim sosie. PolskieRadio.pl, Dwójka, Spotkania po zmroku, 17.09.2014 r. [dostęp 29.10.2015 r.]
  6. Bogdan Snoch: Górnośląski Leksykon Biograficzny. Suplement do wydania drugiego. Katowice: Muzeum Śląskie, 2006, s. 105. ISBN 83-60353-11-5.
  7. Laureates [online], queenelisabethcompetition.be [dostęp 19.03.2020 r.]

Oceń: Michał Spisak

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:23